Designový festival přilákal stovky návštěvníků
První ročník děčínského designového festivalu "Labe Design" se konal minulý víkend v prostorách zámku a přilehlých zahrad a překonal očekávání organizátorů. Během třídenní akce navštívilo festival více než 1500 návštěvníků z Děčína i širokého okolí.
Festival se zaměřil na prezentaci současných trendů v designu veřejného prostoru, architektury a grafického designu s důrazem na spojení historického kontextu města s moderními přístupy.
Bohatý program pro všechny generace
Program festivalu byl rozdělen do několika tematických sekcí a nabídl něco pro každého - od odborných přednášek předních českých designérů a architektů až po interaktivní workshopy pro děti a rodiny.
"Chtěli jsme vytvořit platformu, která propojí místní komunitu s odborníky v oblasti designu a zároveň představí široké veřejnosti, jak design ovlivňuje každodenní život ve městě," vysvětluje Marie Vránová, hlavní koordinátorka festivalu a vedoucí oddělení kultury města Děčín.
Hlavní témata a osobnosti
Mezi hlavní hvězdy festivalu patřil architekt Petr Hájek, autor oceňovaných veřejných staveb, který představil svůj koncept "města jako živého organismu". Jeho přednáška o revitalizaci říčních nábřeží vzbudila velký ohlas zejména v souvislosti s probíhající přeměnou děčínského nábřeží.
Velký zájem vzbudila také diskuse o "městském mobiliáři budoucnosti", kterou vedl designér Roman Vrtiška. Představil novou generaci chytrého městského mobiliáře, který kombinuje tradiční funkce s moderními technologiemi a udržitelností.
"Jsme nadšeni z pozitivních reakcí návštěvníků i vystavujících. Festival ukázal, že v Děčíně je velký zájem o kvalitní design a architekturu. Pevně věříme, že tato akce pomůže posílit identitu Děčína jako města, které dbá na vzhled a funkčnost veřejného prostoru."- Mgr. Jana Nováková, náměstkyně primátora pro kulturu
Workshopy a interaktivní instalace
Součástí festivalu byly také praktické workshopy, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet různé designérské techniky. Velký úspěch měl workshop "Navrhneme spolu park", během kterého místní obyvatelé ve spolupráci s architekty navrhovali novou podobu parku u nemocnice.
Pro děti byly připraveny kreativní dílny, kde si mohly vytvořit modely města z recyklovaných materiálů nebo navrhnout vlastní plakáty inspirované děčínskými památkami.
V zámeckých zahradách byla instalována interaktivní světelná instalace "Řeka světla", která symbolizovala propojení města s řekou Labe a každý večer přilákala stovky diváků.
Výstavy a prezentace místních talentů
Festival dal prostor také místním designérům a umělcům. V prostorách zámecké konírny byla k vidění výstava prací studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, kteří prezentovali své návrhy skleněných objektů inspirovaných děčínskou architekturou.
Svou tvorbu představili také místní návrháři a řemeslníci v sekci "Děčínský design market", kde návštěvníci mohli zakoupit originální produkty od šperků přes textilní výrobky až po autorskou keramiku.
Plány do budoucna
Vzhledem k velkému úspěchu prvního ročníku již organizátoři plánují, že z festivalu Labe Design se stane pravidelná každoroční událost.
"Pro příští rok plánujeme rozšířit festival o další lokace ve městě a více zapojit místní podniky a instituce. Rádi bychom také navázali spolupráci se zahraničními partnery, zejména z německého příhraničí," nastiňuje plány Marie Vránová.
Festival byl podpořen z rozpočtu města Děčín a z dotačního programu Ministerstva kultury ČR. Partnersky se na něm podílelo také několik místních firem a Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.